Blog
Gaz płynny czy olej opałowy? Jakie ogrzewanie bardziej się opłaca?
Ogrzewanie na olej opałowy czy gaz płynny? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób.
Warto porównać specyfikę obu rozwiązań – tak, aby dobrać odpowiednie rozwiązanie dla swojego domu. Trzeba podkreślić, że nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na tytułowe pytanie.
Właściwości ogrzewania olejowego i gazowego
Zanim przejdziemy do porównania obu technologii grzewczych, warto przyjrzeć się temu, jak działają oba systemy.
Jak działa ogrzewanie olejowe?
Ogrzewanie olejowe to takie, w którym energia cieplna jest pozyskiwana w procesie spalania oleju opałowego w odpowiednio przystosowanych kotłach. Jak to działa?
- Olej zamówiony od sprawdzonego dostawcy jest przechowywany w specjalnym, bezpiecznym zbiorniku.
Może on zostać zamontowany w kotłowni, garażu lub piwnicy. - Paliwo trafia do kotła za pomocą specjalnych przewodów. Tam następuje jego spalanie.
- W tym procesie jest wytwarzane ciepło, które jest przekazywane do wody w systemie centralnego ogrzewania w budynku, a dalej jest odprowadzane do grzejników.
Warto wiedzieć, że w nowoczesnych kotłach kondensacyjnych ten proces jest w pełni zautomatyzowany i nie wymaga czasochłonnej obsługi.
Jak działa ogrzewanie na gaz?
Ogrzewanie na gaz działa na podobnej zasadzie jak to na olej opałowy.
- Jako paliwo jest wykorzystywany zazwyczaj czysty propan – to najlepsze rozwiązanie, ponieważ ta substancja sprawdza się nawet
w ekstremalnie niskich temperaturach i jest wysoce kaloryczna. - Gaz przechowuje się w specjalnych zbiornikach – na działce lub pod ziemią – podłączonych do kotła gazowego znajdującego się w budynku.
- W kotle następuje spalanie gazu, w efekcie czego powstaje ciepło. Następnie jest ono przekazywane do wody i zasila system grzewczy.
Ogrzewanie olejem opałowym czy gazem? Te rozwiązania wiele łączy!
Ogrzewanie olejowe i gazowe są popularnymi rozwiązaniami w gospodarstwach domowych. Oba mają szereg zalet, które sprawiają,
że to cenione paliwa. Łączą je przede wszystkim:
- całkowita bezobsługowość – obie instalacje działają we w pełni zautomatyzowany sposób, a jedyne kwestie, o które należy zadbać,
to zapewnienie stałych dostaw paliwa oraz ustawienie termostatu; - brak konieczności składowania opału – to przekłada się na oszczędność miejsca oraz wygodę użytkowania;
- dobra wydajność energetyczna – jest ona szczególnie wysoka w nowoczesnych kotłach kondensacyjnych, które schładzają spaliny
i odzyskują dodatkowe ciepło; - wysoka dostępność technologii – na rynku można znaleźć szeroką gamę nowoczesnych kotłów olejowych oraz gazowych, a dostęp do wysokiej jakości paliw zapewni np. Gazpetrol;
- konieczność zainstalowania zbiornika na paliwo – zarówno gaz płynny, jak i olej opałowy są dostarczane bezpośrednio na posesję zgodnie
z ustalonym harmonogramem; konieczny jest wybór odpowiedniego miejsca na zbiornik.
Czym różnią się ogrzewanie gazowe i ogrzewanie olejowe?
Najważniejsze różnice między olejem opałowym a gazem płynnym są związane z wydajnością tych paliw oraz kosztami ogrzewania.
Warto przyjrzeć się też kwestii bezpieczeństwa.
Ogrzewanie olejowe i ogrzewanie gazowe: wartość opałowa paliwa
Wydajność oleju opałowego i gazu płynnego jest zbliżona, ale nie taka sama. I tak:
- wartość opałowa oleju wysokiej jakości szacuje się najczęściej na poziomie od 43 do 46 MJ/kg, co może się przełożyć na niecałe 11 kWh/l;
- wartość opałowa gazu płynnego mieści się w przedziale od ok. 36 do 50 MJ/kg.
Warto przy tym podkreślić, że na ostateczną wydajność paliw wpływa także sprawność wybranego kotła. W praktyce:
- wydajność kotłów olejowych może sięgać 90%,
- wydajność kotłów gazowych może dochodzić aż do 95%.
Oznacza to, że gaz może być nieco bardziej wydajny, ale tylko pod warunkiem inwestycji w wysokiej klasy kocioł kondensacyjny. Z drugiej strony olej opałowy także może spełniać swoją rolę bez zarzutów.
Koszty ogrzewania domu olejem opałowym i gazem płynnym
Na koszty ogrzewania gazowego i olejowego trzeba spojrzeć w trzech perspektywach – samego paliwa, instalacji i późniejszej eksploatacji.
I tak:
- gdy chodzi o koszty zakupu samego paliwa, zmieniają się one w czasie, jednak inwestycja w gaz płynny może być nieco niższa;
- wysokość inwestycji w instalację do ogrzewania gazowego i olejowego utrzymuje się na podobnym poziomie;
- koszty eksploatacyjne również bywają zbliżone, ponieważ obie instalacje wymagają regularnych przeglądów; kotły olejowe mogą dodatkowo potrzebować regularnego serwisowania z uwagi na pojawiające się osady.
Gaz czy olej opałowy: bezpieczeństwo
Można śmiało stwierdzić, że zarówno instalacje na olej opałowy, jak i na gaz płynny spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa. Jednak dzieje się to pod dwoma kluczowymi warunkami. Po pierwsze, liczy się poprawne wykonanie instalacji – tak, aby nie było w niej miejsca na żadne nieszczelności. Po drugie – znaczenie może mieć typ i jakość wykorzystywanego paliwa.
Dlatego tak ważna jest współpraca ze sprawdzonym dostawcą. Przykład? Warto spojrzeć na typ gazu płynnego zasilającego instalację.
W wielu przypadkach stosuje się mieszanki propanu i butanu. Sęk w tym, że tracą one użyteczność grzewczą już przy 0 stopni C.
Dlatego w minusowych temperaturach korzystanie z nich może być problematyczne, a nawet stanowić zagrożenie.
To powód, dla którego Gazpetrol oferuje wyłącznie czysty propan, który „radzi” sobie w temperaturach aż do -43 stopni C.
Jego stosowanie jest zatem wydajne i bezpieczne nawet w ekstremalnych warunkach.
Jakość paliwa jest też kluczowa przy zastosowaniu oleju opałowego – powinien mieć sprawdzony skład i zawierać uszlachetniające dodatki, które pozwalają zachować długą żywotność pieca. To właściwość, która również przekłada się na bezpieczeństwo.
Podsumowując, zarówno olej opałowy, jak i gaz płynny mogą być dobrym źródłem energii do ogrzewania budynku. To, na które się zdecydujesz, może zależeć od indywidualnych preferencji i wyliczeń. A kiedy już podejmiesz decyzję, skontaktuj się z nami, aby zakupić paliwo ze sprawdzonego źródła.